Переклад і редакція Юлія Клмз
Від Редакції:
Суто ретроспективно ця партія дуже цікава для тих, хто прагне соціал-національної революції в Україні, цікавиться силовою бротьбою проти влади українофобів та олігархів-капіталістів. Есери - партія, що починала свою роботу системно: працювала і в агітації, і в терорі; організувала селян і пролетарів, вбила значну кількість ворогів - двоюрідного брата Нікалая ІІ великого князя Сєргєя, міністра внутрішніх справ Плєве та багатьох інших. Відтак вона цікава своєю б.о. - бойовою організацією. Цікава для досвіду і організації безпеки тим, що робота б.о. с.-р. була розвалена легендарним провокатором Азефом. Есери цікаві такою постаттю як Борис Савінков. Останній сказав: Ніякого компромісу у революції бути не може. Ясно, що до ідеї України вони ставилися негативно. Але це питання сьогодні вирішено не на користь імперіалістів, якими б вони не були. Хоча багато що ще треба зробити навіть у цьому плані. І в першу чергу здійснити насильну експропріацію власності у великого капіталу. М. К.
***
Сучасна Росія в культурному та соціальному відношенні входить у все більш і більш тісний зв'язок з передовими країнами цивілізованого світу, зберігаючи при цьому, проте, ряд особливостей, зумовлених своєрідністю її попередньої історії, її місцевих умов і міжнародного становища.
У всіх передових країнах цивілізованого світу, паралельно зі зростанням населення і його потреб, йде зростання влади людини над природою, удосконалення способів управління її природними силами і збільшення творчої сили людської праці у всіх областях його застосування. Зростання є необхідною умовою соціального прогресу та боротьби за всебічний і гармонійний розвиток людської індивідуальності.
Але це зростання влади людини над природою відбувається в сучасному суспільстві за умов буржуазної конкуренції розрізнених господарських одиниць, приватної власності на засоби виробництва, перетворення їх в капітал, попередньої експропріації безпосередніх виробників або непрямого підпорядкування їх капіталу. У міру розвитку цих основ сучасного суспільства, воно все різкіше розпадається на клас експлуатованих трудівників, які отримують все меншу і меншу частку створюваних їх працею благ, і класи експлуататорів, монополізуючих володіння природними силами природи і громадськими засобами виробництва.
Оскільки в тісних рамках буржуазно-капіталістичних відносин розвиваються, хоча однобічно і неповно, форми колективної праці і виробництво у великих громадських розмірах - остільки сучасне господарське розвиток виявляє свої позитивні творчі сторони, підготовляючи деякі матеріальні елементи для вищого соціалістичного ладу життя і об'єднуючи в компактну соціальну силу промислові армії найманих робітників.
Оскільки ж буржуазно-капіталістичні форми звужують, обмежують і викривлюють розвиток колективних форм праці та суспільних продуктивних сил - остільки сучасний господарський розвиток виявляє свої негативні, руйнівні сторони: анархію товарного виробництва і конкуренції; безплідне марнування в ній господарських сил; кризи, приголомшливе народне господарство в самих його основах; зростання експлуатації, залежності і не забезпеченості робочих мас; розкладницьку всі моральні підвалини владу грошей; своєкорисливу боротьбу всіх проти всіх за існування і привілейоване становище.
Взаємне відношення між цими позитивними і негативними сторонами сучасного господарського розвитку різне як для різних галузей виробництва, так для різних країн. Порівняно сприятливе у вищих галузях індустрії та країнах класичного капіталізму, воно стає все менш і менш сприятливим в інших галузях промисловості, особливо ж землеробстві, і у цілих країнах, менш сприятливо поставлених у міжнародній економічній боротьбі.
Але, незалежно від цих відмінностей, невідповідність і протиріччя між позитивними і негативними сторонами сучасного господарського розвитку являють собою загальний і наростаючий факт, що загрожує величезними історичними наслідками.
Із зростанням соціальної відстані між експлуататорами і експлуатованими, із зростанням протиріччя між продуктивністю праці і нікчемною часткою у продуктах самих трудящих, зі зростанням норми їх експлуатації, зростає їх невдоволення своїм становищем у сучасному суспільстві.
На ґрунті стихійного процесу загострення класових відносин все більше і більше розвивається свідоме і планомірне втручання в хід подій організованих колективних сил, в ім'я того чи іншого суспільного ідеалу, кінцевої мети, з систематично виробленої тактикою. Їх доцільно спрямована боротьба охоплює одночасно всі сторони життя суспільства - економічну, політичну і духовну.
Класи експлуататорів прагнуть увіковічнити основу свого існування - експлуатацію шляхом ренти, прибутку на капітал у всіх його формах і податного* обтяження трудової маси. За допомогою синдикатів, картелів і трестів вони прагнуть опанувати, у своїх егоїстичних видах, умовами виробництва і збуту. Вони прагнуть пристосувати до своїх класових інтересів всі установи сучасної держави і перетворити його всеціло в знаряддя свого панування і поневолення експлуатованих. Нарешті, вони прагнуть підпорядкувати собі духовно і матеріально літературу, мистецтво, науку, ораторську трибуну, щоб тримати працюючу масу не тільки в економічному, але і в розумовому рабстві.
Не володіючи іншими ресурсами або вичерпавши їх у боротьбі, вони вдаються до союзів з реакційними силами відживаючого минулого, воскрешаючи расову та релігійну ворожнечу, отруюючи народну свідомість шовінізмом та націоналізмом, входячи в компроміси з залишками монархічних, Стародворянської і церковно-клерикальних установлень.
Зживаючи весь свій колишній прогресивний зміст, буржуазний лад призводить до інтелектуального виродження панівних у ньому класів, все сильніше відштовхуючи від себе розумовий і моральний цвіт нації і примушуючи його тяжіти до ворожого табору буржуазії пригноблених і експлуатованих.
Класи експлуатованих природно прагнуть захищатись від тяжіючого над ними гніту і, у міру зростання своєї свідомості, все більше об'єднують цю боротьбу і направляють її проти самих основ буржуазної експлуатації. Міжнародний по своїй суті, рух це все більш і більш визначається, як рух величезної більшості в інтересах величезної більшості, і в цьому - запорука його перемоги.
Свідомим виразом, науковим освітленням і повідомленням цього руху є міжнародний революційний соціалізм. Ставлячи своїм завданням розумову, політичну та економічну емансипацію робочого класу, він виступає перш за все як ініціативна революційна меншість, як бойовий авангард трудящих мас, у той же час постійно прагнучи злитися з цими масами і охопити їх повністю в своїх рядах. Його основна практична задача зводиться до того, щоб всі верстви трудового і експлуатованого населення усвідомили себе єдиним робочим класом, бачили в своїй класовій єдності заставу свого звільнення, і шляхом планомірної організованої боротьби скоїли соціально-революційний переворот, програмою якого є: визволення всіх громадських установ з під влади експлуатуючих класів: знищення, разом з приватною власністю на природні сили природи і громадські засоби виробництва, самого поділу суспільства на класи: знищення сучасного класового примусово - репресивного характеру громадських установ, при збереженні та розвитку їх нормальних культурних функцій, тобто планомірної організації спільної праці на загальну користь.
Лише здійснення цієї програми дасть можливість безперервного, вільного і безперешкодного розвитку всіх духовних і матеріальних сил людства, тільки він перетворить зростання суспільного багатства з джерела залежності і гноблення робітничого класу в джерело його добробуту і всебічного, гармонійного розвитку особистості; тільки воно припинити виродження людства, з однієї сторони від неробства і перенасиченості, з іншого-від надмірної праці і напівголодного існування; тільки при здійсненні вільного соціалістичного співжиття людство буде безперешкодно розвиватися у фізичному, розумовому і моральному відношенні, суцільно втілюючи істину, справедливість і солідарність у форми свого суспільного життя. І в цьому сенс справи революційного соціалізму є справа визволення всього людства. Воно веде до усунення всіх форм міжусобної боротьби між людьми, всіх форм насильства та експлуатації людини людиною, до свободи, рівності і братерства всіх незалежно від статі, раси, релігії та національності.
Партія Соціалістів - Революціонерів в Росії розглядає свою справу, як органічну складову частину всесвітньої боротьби праці проти експлуатації, людської особистості проти притискуючих для її розвитку суспільних форм, і веде його в дусі спільних інтересів цієї боротьби, у формах, які відповідають конкретним умовам російської дійсності.
Взаємопристосування форм патріархального дворянсько-чиновницького самодержавства і новітньої буржуазної експлуатації загострює постановку соціального питання в Росії. Розвиток капіталізму виявляє в ній більше, ніж де-небудь, врівноважуючи творчим, організуючим впливом зростання суспільних продуктивних сил. Колосально розвиваючий механізм бюрократичної держави, у зв'язку з умовами звільнення селян і розвитком куркульства у всіх його формах і видах, все більш і більш паралізує продуктивні сили села. Трудове селянство змушене в зростаючих заходах вдаватися до подібних промислам і праці за наймом, отримуючи від усіх видів свого заробітку дохід, ледь відповідний жебрацької заробленої плати пролетаря. Тим самим скорочується і підривається внутрішній ринок промисловості, яка страждає від нестачі зовнішніх ринків. Прогресивно зростає надлишкове населення і капіталістично зайва резервна робоча армія, що знижує своєю конкуренцією рівень життя міського пролетаріату. Робітничий рух змушений розвиватися в умовах самодержавного режиму, заснованого на всеохоплюючій поліцейській опіці і придушенні особистої і громадської ініціативи. Більш реакційний, ніж де-небудь, клас великих промисловців і торговців все сильніше потребується у владарюванні самодержавства проти пролетаріату. Помісне дворянство і сільське куркульство все сильніше потребуються такої ж підтримки проти трудових мас села. В інтересах самозахисту самодержавство вдається до посиленого пригнічення підкорених імператорською Росією національностей, паралізуючи їх духовне відродження та суспільний розвиток, насаджуючи національний, расовий і релігійний антагонізм і затемнюючи їм зростання свідомості соціально-політичних інтересів робітників мас. Існування самодержавства стає в непримиренне і прогресивне загострююче протиріччя з усім господарським, суспільно-політичним і культурним зростанням країни. Будучи надійним союзником і опорою найбільш експлуатують і паразитарних груп усередині Росії, російське самодержавство стає і за її межами одним з головних оплотів реакції і найсильнішою загрозою для визвольної боротьби робітників партій інших країн. Його повалення є не тільки найближчим і невідкладним завданням соціально-революційної партії, як перша необхідна умова для вирішення соціального питання в Росії, але і вкрай важливим чинником міжнародного прогресу.
"Весь тягар боротьби з самодержавством, незважаючи на готівку ліберально-демократичної опозиції, яка охоплює переважно проміжні в класовому відношенні елементи" освіченого суспільства ", падає на пролетаріат, трудове селянство і революційно-соціалістичну інтелігенцію. Необхідним завданням соціалістичної партії, до якої переходить керівна роль в цій боротьбі, є внаслідок цього розширення та поглиблення в революційний момент тих соціальних, майнових змін, з якими має бути пов'язане повалення самодержавства ".
Здійснення повністю її програми, тобто експропріація капіталістичної власності та реорганізація виробництва і всього суспільного ладу на соціалістичних засадах, передбачає повну перемогу робітничого класу, організованого в соціально-революційну партію, і, у разі потреби, встановлення його тимчасової революційної диктатури.
До тих же пір, поки в якості революційної меншості, організований робітничий клас зможе чинити лише частковий вплив на зміну суспільного ладу і хід законодавства, - Партія Соціалістів - Революціонерів буде прагнути до того, щоб політика часткових завоювань не затуляла від робочого класу його кінцевої, основний мети; щоб своєю революційною боротьбою він домагався і в цей період лише таких змін, які будуть розвивати і посилювати його згуртованість та здатність до визвольної боротьби, сприяючи підвищенню рівня її інтелектуального розвитку і культурних потреб, зміцнюючи його бойові позиції і усуваючи перешкоди, що стоять на шляху до його організації.
Оскільки процес перетворення Росії буде йти під керівництвом несоціалістичних сил, партія Соціалістів - Революціонерів, виходячи з розвинених вище міркувань, буде відстоювати, підтримувати чи виривати своєю революційною боротьбою такі реформи:
1. У політичній і правовій області:
Встановлення демократичної республіки, з широкою автономією областей та громад, як міських, так і сільських, можливо більш широке застосування федеративного початку до відносин між окремими національностями, визнання за ними безумовного права на самовизначення; пряме, таємне, рівне, загальне право голосування для всякого громадянина не молодше 20 років, - незалежно від статі, релігії національності; пропорційне представництво; пряме народне законодавство (референдум і ініціатива); виборність, змінюваність повсякчас і підсудність всіх посадових осіб; повна свобода совісті, слова, друку, зборів, робочих страйків і спілок; повне і загальне цивільне рівноправність; недоторканність особи і житла; повне відділення церкви від держави і оголошення релігії приватною справою кожного; встановлення обов'язкового рівного для всіх загального світської освіти на державний рахунок; рівноправність мов; безкоштовність судочинства; знищення постійної армії і заміна її народним ополченням.
2. У народно-господарської області:
1. У питаннях робочого законодавства Партія Соціалістів-Революціонерів ставить своєю метою охорону духовних і фізичних сил робітничого класу і збільшення його здатності до подальшої визвольної боротьби, загальним інтересам якої мають бути підпорядковані всі вузько - практичні, безпосередні, місцеві та професійні інтереси окремих робочих шарів. У цих видах партія буде відстоювати: можливо більше скорочення робочого часу в межах додаткової праці; встановлення законодавчого максимуму робочого часу по нормам, вказуються наукову гігієною (найближчим часом-восьмигодинна норма для більшості галузей виробництва, і відповідно менша в більш небезпечних і шкідливих для здоров'я ); встановлення мінімальних заробітних плат за угодою між органами самоврядування та професійними спілками робітників; державне страхування у всіх його видах (від нещасних випадків, від безробіття, на випадок хвороб, старості і т.д.) на рахунок держави і господарів і на початках самоуправління страхувальників, законодавча охорона праці в усіх галузях виробництва і торгівлі, згідно вимогам наукової гігієни, під наглядом фабричної інспекції, яка обирається робітниками (нормальна обстановка праці, гігієнічність обладнання приміщень, заборона роботи малолітніх до 16 років, обмеження праці неповнолітніх, заборона жіночої і дитячої праці в відомих галузях виробництва та у відомі періоди, достатній безперервний щотижневий відпочинок тощо); професійна організація робітників та їх прогресивно розширюча участь у встановленні внутрішнього розпорядку в промислових закладах.
2. У питаннях аграрної політики і поземельних відносин Партія Соціалістів-Революціонерів ставить собі за мету використовувати, в інтересах соціалізму і боротьби проти буржуазно-власницьких основ, як общинний, так взагалі трудові погляди, традиції і форми життя російського селянства, і особливо погляди на землю, як на загальне надбання всіх трудящих. У цих видах партія стоятиме за соціалізацію всіх приватновласницьких земель, тобто за вилучення їх з приватної власності окремих осіб і перехід у суспільне володіння і в розпорядження демократично організованих громад і територіальних спілок громад на засадах зрівняльного користування. У випадку, якщо це головне і основна вимога аграрної програми - мінімум не буде здійснено відразу, як, революційної заходи, Партія Соціалістів-Революціонерів у подальшій аграрної політики буде керуватися міркуваннями про можливе наближення до здійснення цієї вимоги у всій його повноті, виступаючи за можливі перехідні до нього заходи, як, напр., розширення прав громад і територіальних їх спілок з експропріації приватновласницьких земель; конфіскація земель монастирських, удільних, кабінетські і т.п., і звернення їх, так само як і державного майна, на ту саму справу забезпечення громад достатньою кількістю землі, а також на "потреби розселення і переселення; обмеження плати за користування землею розмірами чистого доходу господарства, (за вирахуванням з валового доходу витрат виробництва і нормального винагороди за працю); винагороду за твори покращення в земель при переході користування нею від однієї особи до іншої; звернення ренти шляхом спеціального податку в дохідну статтю громад та органів самоврядування.
3. У питаннях фінансової політики партія буде агітувати за введете прогресивного податку на доходи і спадщини, при повному звільненні від податку дрібних доходів нижче відомої норми; за знищення непрямих податків (виключаючи оподаткування предметів розкоші), заступницьких мит і всіх взагалі податків, що падають на працю.
4. У питаннях муніципального та земського господарства партія стоятиме за розвиток різного роду громадських служб (безкоштовна лікарська допомога, земсько-агрономічна організація, комуналізація водопостачання, освітлення, шляхів і засобів сполучення і т.п.); за надання міським і сільським громадам найширших прав щодо оподаткування нерухомого майна і з примусового відчуження "їх, особливо в інтересах задоволення житлової потреби робочого населення; за комунальну, земську, а також і державну політику, що сприяє розвитку кооперації на суто демократичних засадах.
5. Що ж стосується різних заходів, що мають на меті націоналізацію ще в межах буржуазної держави тих чи інших галузей народного господарства, то Партія Соціалістів-Революціонерів зможе піти їм назустріч лише тоді і лише остільки, оскільки демократизація політичного ладу і співвідношення суспільних сил, так само і самий характер відповідних заходів, будуть давати достатньо гарантій проти збільшення таким шляхом залежності робочого класу від правлячої бюрократії. Взагалі ж Партія Соціалістів-Революціонерів застерігає робочий клас проти того "державного соціалізму", який є частково системою півзаходів для усипляння робочого класу, частково ж - своєрідним державним капіталізмом, зосереджуючи різні галузі виробництва і торгівлі в руках правлячої бюрократії, заради її фіскальних і політичних цілей .
Партія Соціалістів-Революціонерів, починаючи безпосередню революційну боротьбу з самодержавством, агітує за скликання Земського Собору (Установчих Зборів), вільно обраного усім народом без різниці статі, стану, національності та релігії, для ліквідації самодержавного режиму та перебудови всіх сучасних порядків. Свою програму цього перебудови вона буде, як відстоювати в Установчому Зборах, так і прагнути безпосередньо проводити в революційний період.
*податного – історичне, мається на увазі скасування соціальних обмежень щодо так званих «податних станів»- селян та міщан
Див також про партію соціал-революціонерів у Вікіпедії українською та російською.