Олексій Мацука, політолог (м. Донецьк)
У травні 1945 року провід ОУН був розділений воєнними подіями на дві групи: одна діяла в Україні, друга опинилася в центральній Європі, головно в Німеччині. Друга група розпочала зовнішньо-політичні заходи для допомоги Україні.
Спочатку акції велись через Закордонне Представництво Української Головної Визвольної Ради (ЗП УГВР). В тому ж 1945 році Степан Бандера, що мешкає в Німеччині, видає інструкцію для провідних членів ОУН в Західній Європі, визначаючи, що між найважливішими завданнями є «акція за одноцілим фронтом антибільшовицького блоку народів». Бандера опрацював окремий розділ «Акція за Антибільшовицький блок народів».
В рамках частини Великого Збору ОУН у лютому 1945 року пройшла Крайова (Українська) нарада Проводу ОУН, де було обрано нове Бюро Проводу в складі: Бандера, Шухевич, Стецько. Бандера у післявоєнний час вирішує далі продовжувати збройну боротьбу проти Москви. Він організовує зв'язок і бойові групи ОУН, які контактактують з Україною.
У 1948 р. в Закордонних Частинах ОУН витворюється опозиція Бандері. Того ж року представники Закордонних Частин (ЗЧ) ОУН входять до Національної Ради, щоб консолідувати політичну діяльність української еміграції. Але два роки пізніше (1950 р.) Провід ЗЧ ОУН вирішив вийти з УНР, бо вона ?не давала моральної підтримки революційній боротьбі й узурпувала право репрезентувати український народ від імені фіктивних партій?. Для утихомирення дальшої опозиційної критики Бандера в грудні 1950 року уступив з посту Голови Проводу ЗЧ ОУН, підкресливши тим безпідставність закидів про його диктаторські амбіції 22 серпня 1952 р. Бандера пішов з посту Голови Проводу всієї ОУН.
Четверта Конференція ЗЧ ОУН в травні 1953 вибрала Бандеру знову на Голову ЗЧ ОУН Проводу. В лютому 1954 р. прийшло до розриву з новою опозицією, що наростала в Закордонних Частинах ОУН з 1953 р., після невдалих спроб договоритися на форумі ?Колегії Уповноважених?, до якої ?з волі України? входили Л. Ребет, 3. Матла і Ст. Бандера.
Рік пізніше, 1955 р., відбулася 5-та Конференція ЗЧ ОУН, яка наново вибрала Головою Проводу ЗЧ ОУН Ст. Бандеру.
15 жовтня 1959 р. Степан Бандера впав жертвою скритовбивства. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Два роки пізніше, 17 листопада 1961 р., німецькі судові органи проголосили, що вбивцею Степана Бандери є Богдан Сташинський з наказу Шелєпіна і Хрущова. Після слідства проти Сташинського відбувся процес від 8 до 15 жовтня 1962 р. Присуд проголошено 19 жовтня, в якому Сташинського засуджено на 8 років важкої в'язниці. Німецький Верховний Суд у Карльсруге ствердив, що головним обвинуваченим у вбивстві Бандери є радянський уряд у Москві.
У січні 1946 року Провід закордонних Частин ОУН (ЗЧ ОУН) видав перше число видання «Визвольна політика» у Празі, де була розроблена концепція Антибільшовицького блоку. Концепцію розробили в статтях ?Україна в анагарді революції народів? (Ярослав Стецько) та ?Дві концепції ? АБН і Межиморя».
16 квітня 1946 року в Мюнхені відбувається установчий Конгрес Антибільшовицького Блоку Народів. Серед основних закликів Когресу став: «Закликаємо російський народ, що його для своїх цілей використовує більшовизм, приєднатися до спільного протиімперського фронту».
Після Когресу Бандера пише статтю «До засад нашої визвільної політики», де каже: «Спільний антибільшовицький фронт полягає в тому, що революційні змагання усіх народів творять одну цілість, мають один спільний план і стратегію ? Наша визвільна концепція ? це ? боротьба всіх поневолених більшовизмом народів». Бандера наголошує, що «український націоналізм має завдання бути авангардом революції ? революційно мобілізувати й активізувати маси народів антибільшовицького фронту».
В 1947 році Ярослав Стецько починає працювати над концепцією і стратегією міжнародної політики ОУН. Він зазначає, що ОУН є тією організацію, яка буде реалізувати основні функції Антибільшовицького блоку в Україні. Стецько відмічає, що етнографічний принцип буде реалізовуватися після ліквідації російської імперії, коли суверенні уряди окремих народів будуть у мирних взаєминах узгіднювати між собою державні кордони.
Антибільшовицький блок підтримали польська організація Народна Сила Збройна, словацька «Білі партизани», литовська «За волю Литви» та інші.
У вересні 1947 року відбулася конференція ЗЧ ОУН, на якій вповні схвалено концепцію АБН, як головну засаду міжнародної діяльності ОУН. У1948 році проходить Другие Конгрес АБН, де головою обираєтья Ярослав Стецько. До АБН приєдналися націоналісти Румунії, Словакії, Хорватії, Сербії, Литви, Естонії, Латвії. Під час другого конгресу висувається нова концепція згідно якої народи АБН творять третю силу між Заходом та російським комунізмом. До 1949 року АБН вже складався з представників визвільних рухів 23 народів.
Згодом, АБН та ОУН розгорнули пропагандистську діяльність в світі. Видано памфлети, брошури, видається журнал «АБН-кореспонденція» за редакціює Слави Стецько. Були організовані демонстрації, зокрема в Мюнхені в 1949 році, в якій взяли участь понад 10 тис. осіб. Також було зорганізовано Фронт молоді АБН.
В 1950 українські націоналісти спільно з АБН стали ініціаторами проведення в Едінбурзі (Велика Британія) політичної конференції після якої в світ вийшли наукові праці про поневолення Росією народів.
В 1950 році Степан Бандера пише статтю «Фронт поневолених народів» де пише: «Без
національно-державного визволення України не може постати сувереність естонії, Литви, Латвії, Білорусі, націй і держав Кавказу, Азербайджану, Грузії, Вірменії, Козацька Держава і інші?
Україна творить стрижень системи організації фронту поневолених Москвою народів».
Після 1950 року товариства прихильників АБН створюються в Великій Британії, Бельгії, Франції, Канаді, США, Австралії і в державах піденної Америки.
В 1951 році відбувається Третя конференція ЗЧ ОУН, яка схвалює діяльність української делегації в АБН.
В свою чергу прихильники імперського панування Москви (без комуністичної ідеології) спровокували в 1952 році створення Координаційного центру антибільшовицької боротьби (КЦ АБ). АБН розпочала інформаційну боротьбу проти КЦАБ. Бандера пише статтю «З москалями нема спільної мови», де твердить, що не можна звести в один фронт національно-визвольні рухи з російськими антикомуністичними імперіалістами.
В березні 1954 року в Мюнхені пройшов третій конгрес АБН, де вибрано знову Стецька головою та прийнято «Маніфест Свободи» та статут АБН. До центральних органів увійшли представники 15 національних рухів різних народів світу. В тому ж році активісти АБН пікетували ООН. Після третього конгресу АБН активізувалося та поширює свої зв?язки з націоналістиними діячами різних країн. Стецько відвідує Китай, Іспанію. Також його запрошено з візитом до Антибільшовицької Ліги народів Азії (АЛНА) таким чином вплив ОУН, за думкою українського історика Анатолія Бедрія, розповсюджується на Азію. Тоді ж Стецько пропонує створити світовий фронт проти комунізму і російського імперіалізму.
В 1955 році ЗЧ ОУН проводить наступну конференцію на якій визначає необхідним розколоти СРСР та побудувати на його місці новий лад на національно-державному принципі.
В 1956 році в Польщі починається активний рух проти комуністичного режиму. АБН стає учасником подій, а вояки ОУН допомагають полякам провести антибільшовицькі дії в державі. Того ж року Москва придушила повстання.
В 1960 році прем'єр-міністр Канади Джан Діфенбейкер виступає на засіданні ООН з засудом російської колонізаторської політики. Під час його виступу бів присутній і секретар ЦК КПРС Нікіта Хрущов. Серед інших прихильників АБН та ОУН в світі стають: міністр Данії Олє Крафта, шведський професор та міністр культури Біргена Нермана, італійський міністр Маттео Льомбардо, турецький сенатор Феті Теветоглю.
ОУН та АБН створюють Європейську Раду Свободи до якої входять державні діячі європейських парламентів.
Вже в 1967 році засновано Світову Антикомуністичну Лігу (САЛ). В установчій конференції взяли участь 72 представникі різних національних рухів народів світу та 14 міжнародних політичних організації. З огляду на попередній шлях, САЛ ? це певний тріумф української націоналістичної дипломатії.
В 1968 році ОУН проголошує клич: «Київ проти Москви!». У подальших роках ОУН постійно була активна на міжнародній арені, беручі участь в конференціях, нарадах, мітингах, демонстраціях разом з АБН.
В 1974 році відбувається 5 Великий Збір ОУН, що проголосив завершену концепцію української міжнародної політики. «Україна ? це революційна проблема світу. Тому визвольна боротьба України має світове історичне значення», ? говорится в концепції та стратегії ОУН.
В 1979 році ОУН створила Громадський комітет українсько-жидівської співпраці в Ізраїлі.
В 1981 році ОУН проводить 6 Великі Збори, де обговорювали моменти розвалу СРСР, а також критикували уряд КПРС. Саме тоді в УРСР почалась підпільна дискусія про відривання республіки від СРСР.
В 1986 році радянська еліта в СРСР почала проводити реформи, які очолив Михайло Горбачов. Наслідком реформ став розпад комуністичної імперії і отримання Україною незалежності.
На початку 1989 року в Україні поширюється брошюра Л. Лук'яненка «Що далі?» в якій він закликає : «Необхідно боротися за свободу, а не чекати, коли чужа Україні адміністрація піднесе свободу народові на вишиваному рушничкові? Ніхто добровільно владу не віддає». Він відмічає «величезну потенційну силу, яка становить прагнення поневолених народів до незалежності». Лук'яненко переконаний, що є лише альтернативи: або демократія і тоді развал СРСР або збереження імперії і тоді нема демократії.
спец. для МЛ ?Бриколяж?