Олекса Юр, МЛ "Бриколаж", м. Київ
Розвиток технологій протягом останніх років переконливо доводить, що попри всі прогнози і апокаліптичні віщування стосовно досягнення „крайньої межі“ йому є куди і навіщо рухатися. На відміну від людей, машини сприймають Одкровення від Іоанна, як і будь-який інший шматок байт-коду. Байдуже.
Маю надію, що і цей текст вони сприймуть аналогічно. Тут нема нічого суто технічного. Хай пробачать мені спеціалісти, але жодна із гіпотез не буде обгрунтовуватись. Ще не час...
Отже - по суті. Ми з вами зараз в Інтернеті - або принаймні щойно звідти. В більшій чи меншій мірі усвідомлюємо його проблеми і недоліки, а також переймаємося перспективами його розвитку. Власне, далі - про ці перспективи.
Три аспекти їх аналізу, які можуть бути цікавими:
1. Технологічний (як вже було сказано, про це - ні слова).
2. Проблемний (з позиції перспектив проблем сучасності у майбутньому).
І - нарешті -
3. Людський (в розумінні „чєловєчєского фактора“).
Що таке Інтернет сьогодні? В голівудській казочці про Термінатора-3 є хороша фраза-відповідь: „комп`ютерним вірусом інфіковано мережу Інтернет і ДРУГОРЯДНІ програми Пентагона...“
Так, саме другорядні. Світова Мережа була і залишається дітищем американської „оборонки“, начебто мимохіть „випущеним“ назовні. Всі протоколи, стандарти, RFC та інше виникли в надрах „П`ятикутника“. Домени .mil / .gov / .edu зарезервовані виключно за США. Найважливіші питання типу принципів „чесного“ розподілу IP-адрес вирішуються купою „міжнародних“ організацій зі зрозуміло де штаб-квартирами згідно якоїсь особливої, тільки їм зрозумілої логіки.
Питання постає логічне. І дуже просте. Ви впевнені, що окрім всього цього, у них немає ще чогось - такого, що НЕ АФІШУЄТЬСЯ, але МОЖЕ НА ВСЕ ВПЛИВАТИ?
Поява Інтернету виявилася агонією „відкритого суспільства“. Вже ніколи більше і ніяк не буде так, як тоді. Америка задушила Союз у „холодній війні“ не технологічно або ідеологічно, а міфологічно. СРСР не витворив ні open society, ані Мережі - таких привабливих для варварів і плебсу. Але у планах США немає паралельного існування двох міфологем, і перша - як більш архаїчна - після 11 серпня є приреченою...
Логічним запитанням є „чому?“ Дуже просто. Люба міфологема по суті релігія - і навпаки. „Відкрите суспільство“ - неконтрольована релігія. Християнство вчило, що кесарю - кесареве, і далі по тексту. Але це не завадило йому знищити Імперію, яка вже погодилася зробити його своїм наріжним каменем.
Америка хоче і буде жити. Всупереч всім прогнозам, які оцінювалися в першому абзаці цього тексту. Вона мужньо перехворіла легкою формою зарази, яку сама собі вколола в зад. Примусила хворіти цим всіх і вся - у значно важчій формі. А зараз вона знову тримає шприц. І готує нам нову радость битія. Нетосферу.
Нинішній інтернет будується по принципу об`єднання мереж. Мережа (так звана автономна система) - це блок IP-адрес в одних руках, 256 / 512 / 1024 (вибачте за технічні подробиці) тощо. Поява нової мережі можлива виключно за умови наявності підключень до множини старих. Таке от брунькування. Взаємодія між мережами є страшенно складною, доступ до Інтернету в жодному разі не свідчить про наявність доступу до нього. Все залежить від таємничого слова „трафік“, яке поетично розшифровується як одиниця вимірювання Вашої цікавості і (що значно важливіше!) цікавості до Вас. Трафік (так званий вхідний і вихідний) цілком науково (фізично) пояснюється і є об`єктом товарно-грошових стосунків. Всі хочуть більше віддавати, щоб дешевше отримувати. Віддають (генерують) трафік тисячами відверто шахрайських способів. І тут з`являється тінь головного парадоксу Інтернету майбутнього...
... стабільний, як 220 в розетці енергоживлення, рівень трафіку в Мережі...
Я прошу спеціалістів закрити цю сторінку. Це не для них. Вони просто є апостолами, які пили з чаші Христа, і тому не зрозуміли християнство.
Сучасний Інтернет об`єднує навіть не мережі, а мережі мереж. Йдеться про точки обміну трафіком, пірингові мережі. Власники автономних систем зливають трафік в одну „бочку“ - шнурок на віддачу, шнурок на прийом. Мережі мереж в свою чергу різноманітно сполучаються між собою. Трафік різного рівня коштує відповідно. Ця система спричинена технологічними обмеженнями, але про них (знову див. перший абзац) я настирливо раджу усім забути. Справа ж не в неможливості здійснення, а в одиницях часу... Те, чим зараз є гігабіт, незабаром стане терабітом і більше. Ще пару ноу-хау в галузі матеріалознавства, гроші операторів мобільного зв`язку на розвиток мереж „третього покоління“ - 3G (та ви що, ніякого держфінансування!!!) - і пірингові мережі поступляться місцем магістральним каналам з діаметром екватора.
В Україні є одна загальнодержавна послуга, яку сплачують всі. Радіоточка. Всенародний „брехунець“ радянської епохи. Коли почнеться війна, по ній повинні про це оголосити. Те, оплати чого неможливо уникнути, є філософськи безоплатним.
Америка відмовилася від open society. Україна відмовиться від радіоточки. Нове покоління обирає Інтернет!
Рівномірний, з каналами однаково-рівноцінної пропускної здатності безкоштовний ресурс планетарного масштабу. Пророком Інтернету був Вернадський. Сьогодні я в Мережі годину, а Педро з Гондурасу десять. Завтра я десять, а він - годину. Назагал середнє арифметичне - частка від дільника, який дорівнює загальному поголів`ю homo sapiens. Манії, фобії, синдроми інтернето-залежності, про які вже говоримо зараз - в масштабі глобальних епідемій!!! Круто?! Отож...
Це вона, Нетосфера - твоє, плането, майбутнє! Соціальні, політичні та інші наслідки залишаю на поталу вашій фантазії. Тіштеся...
Трохи конкретики ласим до технологій. В цій Мережі не буде СПАМУ. Можливо, він існуватиме в формі чогось страшенно видозміненого, але перестане бути бізнесом, тому перестане бути взагалі. Хтось вбачав у СПАМІ погибель Інтернету. Я - ні. І з „погибелями“ в мене на сьогодні все...