Теракти, висміювання, заборона колядок і ялинок – останніми роками Різдво в західних країнах переживає постійні нападки зі сторони лівих та мусульман.
Різдво – більше, ніж просто християнське свято – це потужний культурний маркер західної цивілізації. Історія народження Ісуса Христа – це символ нового початку і нової надії. Вона поєднана з дохристиянськими віруваннями європейських народів – такими як святкування зимового сонцестояння, коли день стає довшим за ніч, або традицією ставити вічнозелене дерево. Різдво вплітається в сучасну західну культуру, в глибокому розумінні цього слова – світле і радісне сімейне свято, з різдвяними піснями, подарунками і привітаннями, яскравими вогнями, і вірою в чудо.
Тому не дивно, що це свято щороку атакується своїми противниками – лівими, які одержимі ідеєю “деконструкції” старого західного християнського світу, а також мусульманською общиною, яка хотіла б ввести в західних країнах свої порядки.
Заборона Різдва
Впродовж останніх років в США і європейських країнах ліві організації добиваються усунення різдвяних атрибутів в школах, інституціях та публічних місцях.
Апелюючи до тези про “відділення церкви від держави”, вони через суд намагаються, до прикладу, заборонити співати колядки в школах, встановлювати різдвяні ялинки, розміщувати різдвяну символіку на вулицях тощо. Один з аргументів при цьому – різдвяні символи повинні бути усунуті, щоб не ображати почуттів віруючих мусульман.
Окрема дискусія ведеться на рахунок того, щоб надати різдвяному святкуванню більше світськості. Один з методів – офіційно перейменувати “різдвяну ялинку” на “сімейне дерево”, або “різдвяний ярмарок” на “святковий ярмарок” (як це вже відбувається в деяких європейських містах).
В публічних місцях усунення різдвяних символів здійснюється в тому числі під тиском мусульманської спільноти. Серед найпромовистіших інцидентів – підпал ялинки під вигуки “Аллаху акбар!” в Бельгії, або обезголовлення різдвяних скульптур Йосипа і Марії у Франції. В більшості випадків місцева влада не ризикує відновлювати різдвяні символи, щоб ще більше не провокувати мусульман.
Обезголовлений вертеп
“Веселого Різдва” – це фашизм
Ще одна дискусія на Заході щороку ведеться навколо привітання “Веселого Різдва” (“Merry Christmass”). На думку лівих, воно не враховує представників інших віросповідань, тому повинне бути замінене на більш політкоректне “Веселих свят”.
Першим з президентів США моду на нове привітання ввів Барак Обама. Тому коли Дональд Трамп заявив, що “тепер ми знову можемо вітатись “Веселого Різдва”, це викликало приступ люті у лівих.
Апогеєм стала істерична стаття на Newsweek, яка називається просто: “Як Трамп і нацисти вкрали Різдво, щоб просувати білий націоналізм“. На обкладинці – фото Санта-Клауса, який піднімає руку в римському вітанні. Сам текст рясніє словами на кшталт “білі расисти” або “нацистське свято” – щоб сильніше налякати читача.
А головний мотив статті такий: привітання “Веселого Різдва” – це “таємний шифр”, за допомогою якого Трамп і “білі нацисти” ведуть “хрестовий похід”, щоб зробити Америку “країною білих християн”. Також в тексті розказується про те, як Різдво використовувалось в Німеччині для поширення ідеології нацизму.
Переосмислення Різдва
Не зумівши швидко добитись відмови населення від святкування Різдва, ліві намагаються “переосмислити” основні різдвяні образи, щоб вихолостити їхню автентичну християнську суть, і замінити своїм ідеологічним змістом.
Наприклад, в цьогорічній статті в журналі Le Temps переосмислюється головний мотив Різдва – історія народження Ісуса Христа. Так, подорож Марії і Йосипа до Вифлиєму порівнюється з сьогоднішньою нелегальною імміграцією в Європу. Також автор знаходить в різдвяній історії тематику боротьби за права жінок і навіть глобального потепління.
В інших спробах переосмислення Різдва – феміністична акція перед однією з церков Аргентини, під час якої Діва Марія проводить аборт. Ще одна різдвяна варіація – Ісус Христос народжується в одностатевій сім’ї з двох Йосипів.
Ліве переосмислення Різдва: Діва Марія, яка робить аборт, і одностатева сім’я з двох Йосипів
Проте найбільше дісталось Санта-Клаусу (аналог Святого Миколая). Так, з точки зору сучасної феміністичної філософії, образ Санта-Клауса, який приносить подарунки, є патріархальним символом харасменту. Санта без попередньої згоди проникає в дім, через димохід (вагінальний канал) залишає подарунок (сперму) – це прихований образ згвалтування.
Не дивно, що західні ліві звинувачують Санта-Клауса в сексизмі, і говорять про необхідність гендерно-нейтрального Санти, Санта-жінки, і навіть, трансгендерного Санта-Клауса.
Але і це не границя лівацької фантазії. В 2017 році в США виходить дитяча книга “Чоловік Санти” (Santa’s Husband), в якій розказується про Санта-Клауса – афроамериканця-гея, який живе на Північному полюсі в одностатевому шлюбі зі своїм партнером.
Залякування Різдва
В 2016 році мігрант-ісламіст з Тунісу викрав вантажівку і в’їхав на ній у різдвяний ярмарок в Берліні. Внаслідок теракту загинуло 11 чоловік, понад 50 отримали поранення. Відповідальність за атаку взяла на себе “Ісламська держава”.
З того часу очікування терактів – новий атрибут різдвяних святкувань в Європі. Різдвяні ярмарки стають схожими на блокпости, огороджені бетонними блоками, рамками металошукачів та озброєною охороною.
Так і цього року, передріздвяні і різдвяні новини з Європи нагадують звіти з передової:
- Страсбург: на різдвяному ярмарку терорист відкрив вогонь, загинуло 5 чоловік, 12 отримали поранення;
- Манчестер: ісламіст накинувся з ножем на перехожих, троє поранених;
- Барселона: влада попереджає про підвищену можливість терактів в автобусах і місцях скупчення людей;
- Швеція: вибух в школі, 5 чоловік затримано за підозрою в підготовці теракту.
Смерть і відродження Різдва
Різдво потерпає від нападок зі сторони лівих, які хотіли б витравити його з публічного простору і з свідомості людей, підмінити його справжню суть. Воно не подобається мусульманам, які не бажають миритись з чужими для них релігійними традиціями. Виглядає, що під цим тиском атмосфера Різдва в західних країнах буде щороку згасати все сильніше і сильніше, поки воно одного разу не перетвориться на звичайний вихідний, а згодом і будній день.
Але потрібно пам’ятати, що в західній культурі, окрім категорії нового Народження (що і уособлює собою Різдво), присутня ще одна категорія – Воскресіння після смерті. Тому хочеться вірити, що через деякий час європейці зможуть справитись з тими екзистенційними викликами, які стоять перед ними. І тоді безтурботне радісне і щасливе свято Різдва Христового повернеться знову, в своєму істинному сенсі.
Першоджерело https://expansia.com.ua/2019/01/6069