Повстання інтелектуалів проти Системи

Андреа Массарі

Переклад Онисія Г., ВО "Свобода" для Політономії

Розкол інтелектуалів передував розпаду Радянського Союзу. Бунт сучасних інтелектуалів цілком міг би передвіщати розпад космополітичної імперії. Звісно, олігархи Системи могутні: вони мають гроші і контролюють класичні засоби інформації. Але влада цих олігархів під потрійною загрозою: під загрозою народного бунту, цифрового повстання,  а також повстання інтелектуалів. Все більше філософів, антропологів, економістів, геополітиків, географів і соціологів виступають проти встановленого безпорядку. В стороні від голлівудської дійсності, Андреа Массарі пропонує нам трохи набрати висоти…

Роз’яснення («Полеміка»).

Філософи в пошуці сенсу

В 1950-х роках, більшість філософів були марксистами; вони стали захисниками прав людини в 1970-1980-х рр. Сьогодні багато філософів є різкими критиками сучасності і часто висловлюються за повернення до традиції. Це - випадок Жана-Франсуа Маттеї, автора «Внутрішного варварства» і «Судового процесу Європи». Це випадок Філіпа Немо, автора «Інтелектуального занепаду Франції». Шанталь Дельсоль заявляє про «Епоху відчуження». І з великою літературною люттю письменник Рішар Мілле викриває «Втому свідомості» та горизонтальність світу. Філософський памфлет, віддалений від усякої добромисності і позначений відбитком радикальності.

Велике повернення кордонів

В сучасному новоязі слово кордони стало табу: про них не говорили, якщо не для того, щоб їх… відмінити. Режі Дебре порушив табу, опублікувавши «Похвалу кордонам». Похвала кордонам також проходить червоною лінією крізь блискучу книгу Ерве Жювена: «Повалення світу». Таким чином економіст і антрополог стає також філософом. І той, і другий видається в «Галлімарі».

Реабілітація протекціонізму

Перед великою промисловою загрозою, старий голліст Жан-Ноель Жанненей опублікував у 1978, «За новий протекціонізм». У формі лебединої пісні, адже з кінця 1970-х років, темп задає вільна торгівля. Моріс Алле, що спромігся навіть змусити цензурувати Нобелівську премію. Ця епоха цензури закінчена: тепер економісти наважуються оголошувати себе протекціоністами: Жак Сапір і Жан-Люк Грео приєднались до Жерара Дюссуі, теоретика світового характеру, та Алена Шове («Інший світ: протекціонізм проти хижацтва»).

Соціологи і географи критично ставляться до імміграції

Географ Крістоф Гіллі влаштував повну несподіванку своїми «Французькими зламами». В них він показує розмах етнічних зламів. Етнічні злами, які не є соціальними за необхідністю: адже люди багатші (принаймні, фінансово) в Сені-Сан-Дені, ніж в Крезі. Зі свого боку, у Маліки Сорель є «Мова правди про іміграцію», «Інтеграція». Така ж точка зору і в Мішель Трібала (з Національного інституту демографічних досліджень) у «Великих закритих очах» («Іміграція у Франції») або Х*юго Лагранжа у «Відмові від культур».

Велике повернення геополітики

Щороку фестиваль геополітики в Греноблі, організований Паскалем Гошоном і Жан-Марком  Уіссу, відзначає поверненя інтелігентів до турбот влади: Емерік Шопрад, автор «Хроніки шоку цивілізацій», там можна зустріти Паскаля Боніфація, автора «Атласу усього світу» і рубака «Інтелігентів фальсифікаторів». За кадром, не вдалося б забути ні генерала колишнього директора Військової школи і критика американських воєн. Ні Алена Сораля, який хоче не лише розуміти імперію, а й боротися з нею. Ні Крістіана Арбюло, теоретика економічної війни. Ні Франсуа-Бернара Х*юго, блискучого медіолога.

Викриття «сучасного» мистецтва

«Сучасному» мистецтву більше… століття. Воно – більше, ніж… вікове! Воно народилося в 1890-х роках і панує в музеях з часів «Фонтана» Дюшампа в 1917! Але критики «сучасного» мистецтва всі більш численні і гострі. Жан-Філіп Домек заявляє, що «сучасне мистецтво закінчилося». Ці «митці без мистецтва» також критикуються Жаном Клером, академіком і колишнім директором Музею Пікассо, у «Зимі культури» і «Діалозі з мертвими». Не забуваючи аргументовані докази Од де Керрос («Приховане мистецтво»), Крістін Суржен («Міражі сучасного мистецтва»), Жана-Луї Аруеля («Велика фальсифікація сучасного мистецтва») або Алена Покара («Підручник зі спротиву сучасному мистецтву»).

Викриття олігархії

Десять років тому «олігархи» являли собою російських більш-менш мафіозних керівників, які збагачувались на руїнах колишнього Радянського Союзу. Сьогодні, критика олігархії перетнула стіну колишньої «Залізної завіси». Апостол прямого народовладдя , Іван Блот видає «Олігархію при владі». Він опиняється в компанії Алена Котта, який викриває «Панування олігархії» і Ерве Кампфа, який публікує у видавництві «Сей» книгу «Досить олігархії, хай живе демократія». А ліберал Вінсент Бенар, директор Інституту Хаєк викриває «олігархізм». Точка зору, за яку береться іншим способом антрополог Поль Жоріон у «Капіталізмі в агонії». Таким чином п’ять авторів з п’ятьма різними точками зору, сходяться в одній критиці. На місці олігархів, будь-хто захвилювався б! 

Нейронауки проти телебачення і нової педагогіки

Тисячі наукових досліджень довели шкідливість телебачення для здоров’я (ожиріння, серцево-судинні захворювання) та для розумового розвитку, особливо дітей. Своєю «ТБ-лоботомією», Мішель Демурже наголошує на цьому безпощадно, влучаючи в саме серце центрального інструменту контролю розумів.

Нейронауки також надають вирішальні аргументи проти так званої «нової» педагогіки, чиї згубні наслідки в освіті постійно розкриваються, особливо Лораном Лаффоргом, лауреатом премії Філдса.

Плодотворне кипіння

Що вражаюче в цьому новому інтелектуальному пейзажі, так це різноманітність тих, хто його складає. Тут є встановлені і маргінали: ті, хто займають видне місце у видавництвах «Галлімар» і «Сей», і ті, хто видають свої книги на межі самвидаву. Яка різниця, і ті й інші мають успіх власне завдяки компанії «Amazon».

Є ті, хто приходять з лівої і марксистської течії і ті, хто бачать в собі реакціонерів. Є світлі ліберали і читачі «Кризи». Є католики, миряни і пантеїсти. Є ті, що виходять з тридцяти років добромисності і ті, що тридцять років борються з добромисністю. Є також всі ті, що приходять нізвідки, але поважають вчинки.

Влада олігархів і політкоректний порядок (глобалістичний, «антирасистський», прибічник вільної торгівлі, в розриві з традиціями) знаходяться під потрійним вогнем: народних рухів, дисидентської блогосфери та інтелігентів, що порвали зі своїм середовищем.

Поб’ємось об заклад, що наступні події зведуть їх разом!